FOTO GALERİ
 
VİDEO
 
HABERLER
 
» Para Odası 1. Bölüm Fragmanı İzle Yeni Bölüm 1 Ağustos 2016 Kanal D» Çarkıfelek 18. Bölüm Fragmanı İzle Yeni Bölüm 30 Temmuz 2016 Show TV» Turgay Başyayla ile Lezzet Yolculuğu 83. Bölüm Fragmanı İzle Yeni Bölüm 30 Temmuz 2016 Show TV» No:309 Yeni Bölüm Özeti Oku Fox TV» Akrep Burcu Günlük Burç Yorumu Günlük Fal 29 Temmuz 2016 Cuma» Başak Burcu Günlük Burç Yorumu Günlük Fal 29 Temmuz 2016 Cuma» Terazi Burcu Günlük Burç Yorumu Günlük Fal 29 Temmuz 2016 Cuma» Yengeç Burcu Günlük Burç Yorumu Günlük Fal 29 Temmuz 2016 Cuma» Yay Burcu Günlük Burç Yorumu Günlük Fal 29 Temmuz 2016 Cuma» Kova Burcu Günlük Burç Yorumu Günlük Fal 29 Temmuz 2016 Cuma» Aslan Burcu Günlük Burç Yorumu Günlük Fal 29 Temmuz 2016 Cuma» Oğlak Burcu Günlük Burç Yorumu Günlük Fal 29 Temmuz 2016 Cuma» İkizler Burcu Günlük Burç Yorumu Günlük Fal 29 Temmuz 2016 Cuma» Boğa Burcu Günlük Burç Yorumu Günlük Fal 29 Temmuz 2016 Cuma» Balık Burcu Günlük Burç Yorumu Günlük Fal 29 Temmuz 2016 Cuma» Koç Burcu Günlük Burç Yorumu Günlük Fal 29 Temmuz 2016 Cuma» Ben Bilmem Eşim Bilir Evi 18. Bölüm Fragmanı İzle Yeni Bölüm 29 Temmuz 2016 Kanal D» Tatlı İntikam Yeni Bölüm Özeti Oku Kanal D» Tatlı İntikam 17. Bölüm Fragmanı İzle Yeni Bölüm Özeti 30 Temmuz 2016 Kanal D» Yüksek Sosyete Yeni Bölüm Özeti Oku Star TVSon Bölüm İzleAsla Vazgeçmem Son Bölüm İzleİlişki Durumu Karışık Son Bölüm İzle2016 Ramazan İmsakiyesiYeni Bir Hayat Son Bölüm İzle

Adli Tatil Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter Adli Tatil Süresi Ne Kadar

Adli Tatil Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter Adli Tatil Süresi Ne Kadar
1 Eylül 2011 / 19:00
Adalet Bakanlığının yargı hizmetlerinin hızlandırılması ile ilgili çalışmaları kapsamında, Adli Tatil süresi yeniden 20 Temmuz - 5 Eylül tarihleri arasında olmak üzere 48 güne çıkarıldı.

Adalet Bakanlığı, yargının hızlandırılması için "acil paket" hazırladı. Paketten tutuklu ve hükümlüleri kaynana ve kayınbaba gibi akrabaların ziyaret etmesi, adli tatilin 48 güne çıkarılması gibi sürpriz kararlar da çıktı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Tasarısı olarak hazırlanan ve Başbakanlığa gönderilen Adalet Bakanlığı'nca yapılan ve yargının hızlandırılması için yapılması gerekenlerin değerlendirildiği toplantı sonuçları olgunlaştı ve yasal düzenleme hazırlıkları başladı. Bakanlık, yapılması gerekenleri "acil olanlar" ve "Meclis açıldıktan sonra yasayla da yapılabilecek olanlar" olmak üzere ikiye ayırdı. "Acil Paket"in, Meclis tatile girmeden önce çıkarılan ve süresi 3 Kasım'da sona erecek olan Yetki Yasası'nın olanak sağladığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında hazırlanması benimsendi. Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek kabul edilecek olan tasarının öngördüğü düzenlemelerden bazıları şöyle:                                          KAYNANAYA GÖRÜŞ İZNİ: Geçen Mart ayında, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da talimatı doğrultusunda, tutuklu ve hükümlülerin yakınlarının cenazelerine katılmaları için izin sistemi getirilmişti. Yargı teşkilatından; bu düzenlemenin de yeterli olmadığı, hükümlü ve tutukluların kayın akrabalarıyla da görüştürülmesi gerektiği yönünde talepler geldi. KHK yürürlüğe girdikten sonra cezaevindeki tutuklu ve hükümlüleri kaynana, kayınpeder, kayın birader ve baldız gibi eşin birinci dereceden akrabaları da "görüş"e katılabilecekler.
ADALETE "HAK" GÖZÜ: Adalet Bakanlığı bünyesinde, İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı kurulacak. Bakanlık Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne bağlı çalışacak birim; hakim ve savcıların uygulamalarının insan haklarına uygun olup olmadığını ve AİHM kararlarının uygulanıp uygulanmadığını gözlemleyecek.
ADLİ TATİL: Adli tatil, 2004 yılında yapılan düzenlemeyle 36 güne indirilmişti. Bu süre yeniden 48 güne çıkarılacak. Adli tatil, 20 Temmuz'da başlayıp 6 Eylül'de sona erecek.
GARDİYANLAR: İnfaz koruma memuru olmak için uygulanan bir yıllık eğitim süresi 5 aya indirilecek. Bu süre içinde memur adaylarının eş ve çocuklarının sağlık giderleri de karşılanacak.
"AVUKAT HAKİM"LER: Avukatlıktan hakimsavcılığa geçişi için uygulanan 35 yaş sınırı 45'e çıkarılacak. Staj süresi de geçici olarak 2 yıldan 1 yıla indirilecek.
GENÇ KADRO: Yargıtay'da tetkik hakimi olabilmek için 5 yıl, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) müfettiş olabilmek için de 8 yıl hakimsavcılık yapma şartı kaldırıyor.
HÜKÜMLÜLERE ÖZEL SERVİS: Tüm hastanelere en geç 3 ay içinde hükümlü koğuşu ve servisi oluşturulacak. Hükümlü ve tutukluların muayeneleri korunaklı odalarda yapılacak. Muayene sırasında jandarma içeri giremiyecek.

YORUM YAZ
Rumuz*:
Yorum*:
YORUMLAR
caydanlik diyorki:
Adalet tatile girermi arkadas.Tatilcinin yerine tatile gitmeyen nobetci konmazmı.Anlayısınızı yıyeyım.Sizlere selam olsun...
31 Temmuz 2012 / 13:17
info[a]haber-televizyon.com